Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya çağrı! ‘Bütün ülkeleri Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya İslam Bilginleri İstişare Zirvesi’nde konuştu. Bütün ülkeleri Filistin’i tanımaya çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in her vicdanlı sesi antisemitizm sopası ile susturmasına fırsat vermeyeceğiz. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya çağrı! ‘Bütün ülkeleri Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz’
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.05.2024
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Böyle bir zamanda İslam coğrafyasının bir araya gelmesi Filistinli kardeşlerimize ve tüm mazlumlara cesaret aşılayacaktır. Sizler sadece insanlık ve kardeşlik görevinizi yerinize getirmiyorsunuz. Filistinli mazlumların yalnız olmadığını tüm insanlığa haykırıyorsunuz. Alacağınız kararların tüm dünya tarafından dikkatle takip edileceğine inanıyorum. Gazze ve Filistin için tüm alimlerimize buradan teşekkürlerimizi sunuyorum. Dünya İslam Bilginleri İstişare toplantısının başarılı geçmesini tüm Müslümanlar ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana insanlık tarihinin en vahşi katliamlarından biri yaşanıyor. İsrail masum kanı dökmeye devam ediyor. 15 bin çocuk acımasızca katledildi. 35 bin Filistinli kardeşlerimiz şehit edildi. 2 milyon insan evinden yurdundan göçe zorlandı. 7 Ekim öncesinde zaten bir açık hava hapishanesi olan Gazze son 219 gündür örneğini sadece Hitler Almanyası’nda gördüğümüz imha kampına dönüştü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı! 'Bütün ülkeleri Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz'

BM personeli ve insani yardım görevlileri kurşunların hedefi oldu. Kimse kusura bakmasın ama şunu çok net ifade etmek durumdayım. İnsanı insanlığından utandıracak ne kadar işkence, ahlaksızlık varsa geride bıraktığımız 219 gün içerisinde Gazze’de ve işgal altındaki Filistin topraklarında işlenmiştir.

AB’NİN İSRAİL’E KARŞI TESLİMİYET İÇERİSİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜK

Avrupa Birliği’nin ateşkes çağrısı yapamayacak kadar İsrail’e karşı teslimiyet içerisinde olduğunu gördük. Sırf İsrail’i eleştirdiği için işinden atılan rektörleri, tehdit edilen sanatçıları, konuşma hakkı verilmeyen öğrencileri gördük. Güya kendilerini özgürlükler ülkesi olarak pazarlayanların İsrail çıkarları söz konusu olunca birden faşizme dümen kırdıklarını gördük.

GAZZE’YE EN FAZLA YARDIM YAPAN ÜLKEYİZ

Karşımızdaki bu vahim tablo karşısında Filistin halkıyla tam bir dayanışma içerisindeyiz. Yaklaşık 54 bin tona ulaşan yardım miktarıyla Gazze’ye en fazla insani yardım yapan ülkeyiz. Gazze’ye her hafta 127 ton içme suyu gönderiyoruz. Aralarında kanser hastalarının da olduğu 400’ün üzerindeki hasta ve yaralıyı ülkemiz hastanelerinde tedavi ettiriyoruz. İyilik gemilerimizi bölgeye sevk ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN ATTIĞI ADIMLARIN ÖRNEK OLMASINI BEKLİYORUZ

İsrail ile ticareti tamamen durdurduk. Uluslararası adalet divanında İsrail’e karşı açılan soykırım davasında müdahil olma davasında katillerin hesap vermesini hedefliyoruz. Türkiye’nin gerek ticaret gerek hukuk alanında attığı adımların örnek olmasını bekliyoruz.

İsrail Filistin topraklarına ilk kez saldırmıyor. İsrail, Filistin halkına yönelik ilk kez soykırım uygulamıyor. 1948 yılından beri İsrail’in saldırılarına şahit oluyoruz.

Artık bir gerçeği kabullenmemiz gerekiyor. Siyonistler ve işbirlikçileri katliamcıları ideolojileri neyi emrediyorsa bugüne kadar onu yaptılar. Siyonist lobinin esiri olan Batılı ülkeler de savundukları değerleri çiğneme pahasına kendine verilen talimatları yerine getiriyorlar. Gazze’deki soykırımı görmezden gelerek Hamas’ı bahane ederek İsrail’e destek olmayı sürdürecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı! 'Bütün ülkeleri Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz'

DÜNYAYA FİLİSTİN’İ TANIYIN ÇAĞRISI

Pazartesi günü Hamas; Katar, Mısır, ABD ve BM garantörlüğündeki ateşkes teklifini kabul ettiğini açıkladı. Bizim de tavsiyelerimizle Hamas kritik bir adım attı. Netanyahu yönetimin cevabı ise Refah’taki masumlara saldırmak olduk. Kimin çatışmaların sürmesinden daha fazla kan dökülmesinden yana olduğu ortaya çıktı. Netanyahu bu şımarıklığı karşısında ciddi tepki gördü mü? Hayır. Süreci geçiştirmeyi seçtiler. İsrail eli kanlı terör örgütü gibi hareket ediyor. Henüz Filistin devletini tanımayan bütün ülkeleri bir an önce Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz.

Başkalarından medet ummak Müslümanlara yakışmaz. Biz önce kendi hesabımızdan sorumluyuz. Filistin halkına kardeşlik görevini yapmakla mükellefiz. İnsani değerlerin sınandığı Gazze imtihanında herkes kendisine yakışanı yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çağrı! 'Bütün ülkeleri Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz'

Kimin ne dediğine bakmadan Filistinli kardeşlerimize tüm imkanlarımızla sahip çıkacağız. İsrail’in katliamlarına karşı tepkimizi açıkça göstereceğiz. İsrail’in her vicdanlı sesi antisemitizm sopası ile susturmasına fırsat vermeyeceğiz. Soykırımcı katilleri ifşa etmeye, bunların maskelerini indirmeye devam edeceğiz. Gazze ve Ramallah’taki mazlumlara gönderdiğimiz yardımları artıracağız. Tüm bunları yaparken üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin Gazze’deki soykırımı unutturmayacağız. Zulme karşı verdiğimiz mücadelenin daha da kuvvetleneceğine inanıyorum. Bu önemli toplantının barışa vesile olmasını diliyorum.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.