Biyolojik kaçakçılara rekor ceza! Yasak olmasına rağmen Tunceli’de topladılar

Tunceli’de jandarma biyolojik kaçakçılara göz açtırmadı. Yasak olmasına rağmen toplanan ürünler için 10 kişiye rekor bir ceza kesildi. İşte detaylar…

Biyolojik kaçakçılara rekor ceza! Yasak olmasına rağmen Tunceli’de topladılar
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Tunceli’de yasak olmasına rağmen doğada salep toplayan 10 kişiye toplam 3 milyon 871 bin 410 lira ceza kesildi.

Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından nisan ve mayıs aylarında il dışından gelen kişilerin salep yumrusu topladığı duyumları üzerine vatandaşlara biyolojik kaçakçılık konusunda bilgilendirme yapıldı.

Biyolojik kaçakçılara rekor ceza! Yasak olmasına rağmen Tunceli'de topladılar

Bilgilendirme çalışmalarının ardından vatandaşlardan gelen ihbar üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü kontrol ekibinin İl Jandarma Komutanlığı Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Timi (HAYDİ) ekipleri ile birlikte gerçekleştirdiği operasyonda, Pertek ve Mazgirt ilçeleri kırsalında 10 kişinin salep topladıkları tespit edildi.

Biyolojik kaçakçılara rekor ceza! Yasak olmasına rağmen Tunceli'de topladılar

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 9. maddesine muhalefet ederek biyolojik çeşitliliği tahrip eden 10 kişiye toplam 3 milyon 871 bin 410 TL idari para cezası kesildi. 46 kilogram salep yumrusuna ise doğaya yeniden kazandırılmak üzere el konuldu.

SALEPİN DOĞADAN TOPLANMASINA İZİN VERİLMİYOR

Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme‘ye (CITES) göre nesli tehlike altında türler listesinde bulunan ve koruma altına alınan salep bitkisinin doğadan toplanmasına izin verilmiyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.